• Opublikowano: 20 lipca 2015

    Czy warto uczyć się rosyjskiego

    O wyborze języka obcego, którego chcielibyśmy się uczyć decydują zazwyczaj trzy kryteria: popularność, przydatność i łatwość przyswojenia.

    Czy język rosyjski jest językiem popularnym?

    W rankingu na najczęściej używane języki świata rosyjski jest na siódmym miejscu. Według statystyk posługuje się nim około 275 mln osób. Z kolei w rankingu języków europejskich szacunkowa liczba użytkowników języka rosyjskiego wynosi najwięcej, bo około 135 mln. W całej Polsce popularność tego języka rośnie. Pojawia się coraz więcej szkół, kursów i korepetytorów, którzy oferują naukę języka rosyjskiego. Na forach internetowych młodzi ludzie wymieniają się opiniami, z których wynika, że chętnie uczą się rosyjskiego i zachęcają do tego innych. W wypowiedziach wykładowców uniwersyteckich słyszymy, że z roku na rok rośnie liczba studentów rusycystyki. Dla wielu z nich jest to drugi kierunek, obok ekonomii lub prawa. Ci, którzy chcą jak najszybciej nauczyć się rosyjskiego wybierają intensywne kursy.

    Czy język rosyjski jest przydatny?

    W dzisiejszych czasach świat stoi przed nami otworem i my jesteśmy bardzo ciekawi tego świata. Przemierzamy kraje, kontynenty w poszukiwaniu tego, co jest inne, niż to, co znamy. Chętnie wyjeżdżamy na wycieczki zagraniczne, podczas których chłoniemy każde słowo przewodnika, pstrykamy setki zdjęć i przywozimy walizki pełne pamiątek. I również podczas takich wojaży lubimy być rozumiani i lubimy rozumieć. W obiektach turystycznych, hotelowych na Zachodzie nie spotkamy raczej polskiego, ale oprócz angielskiego będzie na pewno rosyjski. Na Wschodzie z kolei – rosyjski i angielski.

    Wydaje się, że jest to najbardziej pożądana kombinacja językowa: angielski i rosyjski. W ofertach pracy niejednokrotnie spotykamy znajomość angielskiego jako obowiązkowy wymóg a rosyjski jako dodatkowy atut. Są również takie oferty, w których kolejność jest odwrotna i język rosyjski wymagany jest na poziomie biegłym. Polscy biznesmeni dostrzegają potencjał Rosji, nawiązują owocną współpracę z partnerami wschodnimi i nierzadko, mimo iż porozumiewają się w języku angielskim, uczą się rosyjskiego, by zacieśnić kontakty. O tym, że współpraca ekonomiczna między obu krajami stale się rozwija świadczą na pewno również ilości tłumaczeń umów, stron internetowych czy też wszelkiego rodzaju instrukcji. Warto pamiętać, że rosyjski jest jednym z sześciu języków konferencyjnych ONZ.

    Czy język rosyjski jest łatwy do opanowania?

    Rosyjski i polski wywodzą się z jednej grupy języków – grupy wschodniosłowiańskiej, stąd wiele podobieństw. Native speakarzy uczący rosyjskiego jako języka obcego podkreślają, że właśnie Polacy najszybciej uczą się języka rosyjskiego, że nam jest najłatwiej opanować go w stopniu biegłym. Istnieje, niestety, przeświadczenie, że skoro nasze języki są tak podobne, to nie ma potrzeby się go uczyć, bo przecież zawsze zdołamy się porozumieć. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że chociaż brzmienie wielu słów rosyjskich jest łudząco podobne do polskich, ich znaczenie jest zupełnie inne np. ros. czaszka – pol. filiżanka, ros. diwan – pol. kanapa, ros. krowat’ – pol. łóżko, pol. pieczeń – ros. wątroba, ros. lustro – pol. żyrandol itd.

    Nieznajomość znaczeń słów może prowadzić do wielu zabawnych, ale niestety i do wielu obraźliwych sytuacji, a na poziomie biznesowym do niepożądanych konsekwencji.

    Podsumowując w erze globalnej informacji i znoszenia granic warto otworzyć się nie tylko na Zachód, ale i na Wschód, a znajomość języka ułatwi nam szerokie kontakty.